پرش به محتوا

چرا بچه‌ها باید نحوه‌ی کُدنویسی را یاد بگیرند؟
(صرف نظر از سن و مسیر شغلی!)

چه فرزند شما بخواهد اصول کُدنویسی را بیاموزد یا بخواهد برنامه‌نویس شود، مزایای استدلال منطقی، تجزیه و تحلیل و تفکر انتقادی پایه‌ای قوی برای تکیه بر آن در مدرسه و محل کار و برای زندگی فراهم می‌کند.

چرا فرزند شما باید کدنویسی را یاد بگیرد؟

1. پرورش مهارت‌های کلیدی مانند تفکر منطقی و حل مسئله

کُدنویسان اغلب نیاز دارند مسائل خود را به قطعات کوچک‌تر که آسان‌تر قابل حل باشند، تقسیم کنند. وقتی کُد می‌نویسیم، با رایانه‌هایمان ارتباط برقرار می‌کنیم. برای انجام این کار، باید دستورالعمل‌های مورد نظرتان را از طریق فرآیندهای گام به گام بیان و منتقل کنید. این به فرزند شما یاد می‌دهد تا افکار و ایده‌هایش را روشن‌تر و واضح‌تر بیان کند، به متفکری منطقی و حل‌کننده‌ی مسأله تبدیل شود – مهارت‌های ارزشمندی که می‌توان برای کُدنویسی و برای زندگی استفاده کرد.

امروزه، «کُدنویسی» همانند خواندن و نوشتن، یک سواد جدید محسوب می‌شود. برای پیشرفت در جامعه‌ی فردا، جوانان باید بیاموزند که با به‌کارگیری فناوری‌های دیجیتال، ایده‌ها و راهکارهایی را طراحی، ایجاد و بیان کنند.

میشل رزنیک، پروفسور در پژوهشهای یادگیری، دانشگاه ام.آی.تی (MIT)

2. ایجاد قدرت و خلاقیت

به عنوان یک کُدنویس، فرزند شما قطعاً این فرصت را پیدا می‌کند که چیزی را بسازد که می‌تواند با افتخار آن را متعلق به خود بداند. یادگیری کُدنویسی به معنای یادگیری چیزهای جدید در هنگام مقابله با مسائل و مشکلات است. معمولاً بار اول همه چیز خوب پیش نمی‌رود و این اشکالی ندارد. کلید موفقیت این است که شجاعت ادامه‌ی تلاش و تسلیم نشدن را داشته باشید!

با فراگیر شدن کامپیوترها در جنبه‌های مختلف زندگی و کار، درک علوم کامپیوتر در دنیای امروز به طور فزاینده‌ای ضروری شده است. امروزه بیش از پیش، رقابت کشورها به توانایی شان در آموزش کودکان و نوجوانان در این زمینه‌ی حساس بستگی دارد.

شریل سندبرگ، مدیر ارشد عملیات، شرکت فیسبوک

3. در کارهای بزرگ واقعاً ماهر باشید. و چیزهای کوچک نیز.
هنگام تایپ کُدهای خود با استفاده از صفحه کلید و پیمایش صفحه نمایش با ماوس، هماهنگی و مهارت چشم و دست خود را آموزش دهید و درک بهتری از نحوه‌ی کار اقلام فناوری روزمره کسب کنید.

یادگیری کُدنویسی ذهن شما را گسترش می‌دهد، و به شما کمک می‌کند بهتر فکر کنید، روشی برای تفکر در مورد چیزهایی ایجاد می‌کند که در همه زمینه‌ها مفید است.

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت